Elektrostymulacja mięśni to innowacyjny, całkowicie bezpieczny sposób do łagodzenia i likwidowania bólu mięśni, stawów, powięzi. Terapia zawierająca w sobie impulsy elektryczne, ma prawo wywoływać zaniepokojenie, zaciekawienie, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Elektrostymulator używany zgodnie ze swym przeznaczeniem, to całkowicie bezpieczne urządzenie i metoda, która nie ma praktycznie żadnych ograniczeń*.

Czym jest ból dla człowieka ?

Ból jest nieprzyjemnym doznaniem czuciowym i emocjonalnym. Odczuwanie bólu ma dla człowieka ogromne znaczenie. Uczucie to, choć zawsze męczące i uciążliwe jest zjawiskiem pomocnym przy stawianiu diagnozy.

Ból ostrzega nas przed grożącym niebezpieczeństwem.Wywołuje ograniczenie ruchu, wymusza spokój uszkodzonej części ciała, a to sprzyja powrotowi do zdrowia i ułatwia rozpoznanie choroby, nierzadko ratuje życie.

Ból jest pożytecznym czynnikiem tak długo, jak długo chroni organizm przed niebezpieczeństwem, dopóki jest sygnałem zagrożenia i ma charakter ochronny.

 

W momencie gdy sygnał zostaje zarejestrowany w świadomości, a niebezpieczeństwo zostaje oddalone, odczuwanie dolegliwości bólowych jest zjawiskiem niepożądanym.

Jak nasze ciało odbiera impulsy elektryczne ?

Elektrostymulator to urządzenie, które poprzez stymulację prądem wywołuje skurcz mięśnia lub grupy mięśni.W ciele człowieka, mięśnie poprzecznie prążkowane (ruchowe), reagują na sygnał wysyłany z mózgu kurcząc się lub rozkurczając w wyniku działania impulsu elektrycznego. Organizm nie jest w stanie rozróżnić, czy impuls pochodzi z zewnątrz i jest wynikiem zastosowania elektrostymulatora, czy też polecenie to zostało wysłane przez mózg.

Vitammy ICE i przeciwbólowa stymulacja TENS 

W odróżnieniu od leków przeciwbólowych, podawanych doustnie oraz dożylnie, przezskórna stymulacja nerwów TENS nie wywołuje reakcji niepożądanych. Bardzo ważnym elementem tej metody jest fakt, iż nie uzależnia, nawet jeśli pacjent cierpi na przewlekły ból.

Metoda polega na emitowaniu impulsów elektrycznych o niewielkiej amplitudzie i bramkowaniu bólu, czyli do spadku dopływu impulsów bólowych biegnących od I neuronu czuciowego w zwojach rdzeniowych, do II neuronu czuciowego umieszczonego w rogach tylnich rdzenia kręgowego.

Zablokowanie impulsów bólowych nie uszkadza struktury nerwów, lecz oszukuje mózg, dzięki czemu organizm nie odczuwa dolegliwości bólowych. Dodatkowo Vitammy ICE doprowadzając do skurczu mięśni wywołuje wzrost wydzielania substancji redukujących odczuwanie bólu, tzw. związków opioidowych. Sama metoda nie leczy przyczyny powstawania dolegliwości ale w znacznym stopniu redukuje stopień odczuwania bólu.

Elektrostymulator posiada tryb EMS, polegający na stymulacji mięśni, szczególnie polecany sportowcom, osobom intensywnie trenującym, więcej na ten temat w artykule Elektrostymulator Vitammy ICE uzupełnienie treningu i skuteczna regeneracja w jednym. 

Nakładanie elektrod

Elektrody elektrostymulatora Vitammy ICE są praktyczne i wygodne w zastosowaniu. Mają uniwersalny kształt i rozmiar. Przyklejamy je na oczyszczoną skórę zgodnie z obszarem konkretnego dermatonu tj.obszaru, bólowego, który jest unerwiony przez wybraną wiązkę nerwów bólowych.

Stosowanie elektrostymulatora 
do redukowania bólu :

- pooperacyjnego
- przy rehabilitacji
- fantomowego
- przy złamaniu
- przy półpaścu
- reumatycznego
- menstruacyjnego
- przy porażeniach połowicznych, po udarach
- związanego z zapaleniem mięśni i stawów

Zalety stosowania stymulacji TENS

  • Jest to metoda całkowicie bezpieczna, bezbolesna a polegająca na wywoływaniu drżenia i wibracji mięśni w okolicach przyklejenia elektrod.

  • Nie wywołuje skutków ubocznych, efektów niepożądanych i nie uzależnia.

  • Można ją stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym.

  • Do stosowania w domu, łatwa w transporcie.

*Wyjątkiem są pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz kobiety ciężarne, chorzy z chorobami psychogennymi.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.