Niezdrowa dieta, ciągły pośpiech w pracy, w domu, stres i brak ruchu, to główne czynniki złego stanu zdrowia większości Polaków. Szacuje się, że w naszym kraju, co trzecia osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze. Coraz częściej, zadajemy pytania dotyczące symptomów tej choroby oraz profilaktyki, czyli sposobów na uchronienie się przed jej przykrymi dolegliwościami.

Czym jest nadciśnienie ?

Jaki ciśnieniomierz wybrać Vitammy Cosmo

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartość ciśnienia krwi, przepływającej przez naczynia krwionośne jest podwyższona. Serce pełni rolę pompy, odpowiada za rozprowadzenie utlenianej krwi po całym organizmie. Podczas skurczu lewej komory krew jest zasysana do aorty, wówczas mówimy o ciśnieniu skurczowym. Następnie krew zostaje wypompowana z serca (rozkurcz) i trafia do naszego krwiobiegu. Przy każdym uderzeniu serca ciśnienie waha się pomiędzy najwyższą wartością (ciśnienie tętnicze skurczowe) i wartością najniższą (ciśnienie tętnicze rozkurczowe).

Według klasyfikacji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), o nadciśnieniu mówimy kiedy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg, zaś wartość ciśnienia rozkurczowego przekracza 90 mmHg i powyżej. Jeśli stan podwyższonego ponad dopuszczalne normy ciśnienie będzie się utrzymywał przez długi czas, nasz organizm bardzo poważnie na tym ucierpi.

Spośród licznych powikłań warto wymienić:

 • zmiany w strukturze i budowie ścian naczyń krwionośnych, które mogą doprowadzić
  np. do niewydolności najważniejszych organów np : nerek, serca, mózgu

 • wzrost ryzyka wystąpienia zawału, czy udaru krwotocznego do mózgu

 • rozwój miażdżycy w naczyniach wieńcowych serca

 • trwałe uszkodzenie wzroku – jaskra

Środowisko medyczne jest zgodne, późno wykryte i nie leczone nadciśnienie tętnicze skraca życie nasze i naszych najbliższych nawet, aż o 15 lat.

Jakich objawów nadciśnienia nie wolno lekceważyć?

Nadciśnienie to sprytny i trudny do wykrycia przeciwnik. Pierwsze symptomy, są tak niespecyficzne, że najnormalniej w świecie bagatelizujemy je, nie zgłaszając się zawczasu do lekarza. Bo czy kiedykolwiek bolała cię głowa, miałeś zaburzenia widzenia albo czułeś się zmęczenie?.To właśnie często pierwsze symptomy, że nasz organizm zmaga się z podwyższonym ciśnienia krwi. 

Na które dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę ? 

 • częste bóle głowy w rejonie potylicy-tył głowy (szczególnie po przebudzeniu i w nocy)
 • krwotoki z nosa (rano po przebudzeniu i/lub po wysiłku fizycznym)
 • odczuwanie mocnego bicia serca (dyskomfort w klatce piersiowej)
 • zawroty głowy, omdlenia
 • zaburzenia słuchu, szumy w uszach
 • problemy ze wzrokiem, plamy przed oczami
 • zawroty głowy, omdlenia
 • nerwowość, złość, impulsywność, wybuchowość
 • uczucie przewlekłego,narastającego zmęczenia
 • bezsenność
 • drżenie rąk

Mierz ciśnienie profilaktycznie z Vitammy Cosmo !

Zgodnie ze starym przysłowiem Łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Żeby uniknąć konieczności walki z chorobą nadciśnieniową, trzeba podjąć działania profilaktyczne.

Do zmiany na pierwszym miejscu są używki oraz codzienne posiłki. Papierosy i alkohol, eliminujemy tak bardzo jak tylko się da, najlepiej z nich zrezygnować. Należy wystrzegać się tłustych, słonych dań, w których dominują produkty smażone i zapychające organizm. Najlepiej wprowadzić do codziennego menu wodę mineralną i zróżnicowane potrawy, świeże owoce i warzywa. Ćwiczenia, niekoniecznie na siłowni, wystarczy codzienny spacer, wizyta na pływalni raz w tygodniu czy rodzinne wyjście na rower.

Jaka dieta na nadciśnienie

Każdy z tych elementów, powinien stać się częścią życia, naszej codzienności i przynosić radość. Współczesne tempo, praca, szkoła, dzieci, zajęcia dodatkowe, wakacje, to za każdym razem stres, ale mniej go odczujemy stosując lżejszą dietę, ruszając się i przede wszystkim rezygnując z używek, w postaci alkoholu i papierosów.

Zadbać o systematyczną aktywność fizyczną. Niezbędnym i najważniejszym elementem w profilaktyce nadciśnienia, jaki w leczeniu tego schorzenia jest ciśnieniomierz.

 

Tylko dzięki regularnej systematycznej kontroli ciśnienia możemy odpowiednio wcześnie zareagować.

Jeśli tak się zdarzy i sami natrafimy na niepokojące wyniki pomiaru ciśnienia krwi, a lekarz potwierdzi, że rzeczywiście mamy do czynienia z początkami nadciśnienia - trzeba natychmiast działać. To jeszcze moment, w którym, można wybrać mniej inwazyjny sposób leczenia, w niektórych przypadkach nawet bez konieczności wprowadzania farmakoterapii.

Wykrywanie nadciśnienia w fazie początkowej, jest możliwe tylko wtedy, gdy sami w domu, regularnie kontrolujemy ciśnienie krwi. Do przeprowadzania tego badania, można wykorzystać aparat automatyczny, taki jak nasz Vitammy Cosmo. Polecamy ten ciśnieniomierz, ze względu na połączenie podstawowych parametrów, dodatkowych funkcji oraz czytelnego wyświetlacza i miękkiego mankietu.

Vitammy Cosmo to automatyczny ciśnieniomierz dla Ciebie

Wspomniane parametry podstawowe, to mierzenie ciśnienia skurczowego ( systolicznego), rozkurczowego (diastolicznego) oraz pulsu. Cosmo ma jeszcze funkcję IHB ( Irregular Heart Beat), funkcja ta służy wykrywaniu nieregularnej pracy serca. Zdarza się, że przy pojedyńczym pomiarze, ciśnieniomierz informuje, że serce bije nieregularnie ale jeśli taka wiadomość, pojawia się często trzeba skonsultować się z lekarzem. IHB ma służyć pacjentom jako pierwszy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Do lekarza można iść nawet z ciśnieniomierzem i skonsultować również, czy dobrze przeprowadzamy badanie w domu - czy dobrze zakładamy mankiet, przyjmujemy prawidłową pozycję itd.

Więcej na ten temat, można przeczytać w artykule Jak wybrać ciśnieniomierz automatyczny do domu ?

Jak wybrać ciśnieniomierz naramienny Vitammy

Inne przydatne funkcje ciśnieniomierza Vitammy Cosmo- Możliwość uzyskania średniej z trzech ostatnich pomiarów.

Cała operacja polega na wykonaniu trzech pomiarów, w czasie piętnastu minut, ciśnieniomierz obliczy średnią wartość ciśnienia, a my uzyskamy wiarygodny wynik.

Klasyfikacja ciśnienia według WHO
(World Health Organisation), ciśnieniomierz pokazuje skalę na ekranie obok uzyskanego wyniku badania.

Zakres skali obejmuje ciśnienie optymalne, normalne, wysokie prawidłowe, łagodne nadciśnienie ( I stopnia), umiarkowane nadciśnienie (II stopnia), ciężkie nadciśnienie (III stopnia). Jeśli wyniki Twojego badania znajdują się w punkcie łagodnego nadciśnienia, jest to najlepszy moment aby podjąć działanie prewencyjne.

- Pamięć 60 pomiarów, to całkiem pojemna pamięć i w zupełności wystarczająca dla jednej czy dwóch osób. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy, jeśli zapomnimy spisać wynik do dzienniczka, wystarczy wgląd w pamięć urządzenia, a znajdziemy wszystkie swoje wyniki.

- Data i czas - potrzebne do ustalania, kiedy i o której godzinie mierzyliśmy ciśnienie.

- W Vitammy Cosmo, można ustawić alarm, który będzie przypominał, że czas na badanie ciśnienia. Funkcja niezwykle przydatna dla osób starszych, przyjmujących leki, które muszą mierzyć ciśnienie o określonej porze dnia. W ciśnieniomierzu, można ustawić trzy dowolne alarmy.  

- Mankiet zakładamy na ramię, w wyposażeniu Cosmo, jest mankiet wysokiej jakości w rozmiarze M, inaczej nazywanym standardowym, średnica rękawa wynosi 22-33 cm. Mankiet po założeniu, nie powinien ani uciskać, ani spadać. W trakcie badania, rzecz powinien zostać na swoim miejscu, nie rozpinać się.  

Profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu dolegliwości i schorzeń mogących przerodzić się w ciężką chorobę, to najlepsze, co możemy podarować sobie i swojej rodzinie. Każdy z nas chce żyć jak najdłużej i dzielić wspólne chwile z najbliższymi, trzeba się o to zatroszczyć już wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Z drugiej strony, warto patrzeć na swoje ciało, jak na doskonały mechanizm, którego napędem jest serce, pompujące krew w naszych żyłach, dzień i noc. Dbając o swoje serce, zadbamy o resztę organizmu.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.