Mierzenie temperatury jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w domu przez rodziców. Kiedy tylko pojawiają się symptomy podwyższonej temperatury u dziecka, zbyt ciepła głowa, wypieki na policzkach, sięgamy po termometr i sprawdzamy. Rodzice nie zawsze wiedzą, w którym miejscu mierzyć temperaturę u swojej pociechy, żeby otrzymać wiarygodny wynik. Podpowiadamy

Temperatura od... do... ?
W którym miejscu najlepiej ją mierzyć? 

Jak mierzyć temperaturę u dziecka

Najdokładniejszy wynik badania temperatury, można uzyskać przeprowadzając pomiar
na czole i w uchu.

Obydwa punkty pomiarowe znajdują się blisko mózgu i ośrodka termoregulacji. 

Dawniej unajmłodszych pacjentów, praktykowano pomiar temperatury w odbycie.

Ze względu na dyskomfort u maluszków oraz na konieczność przytrzymywania dziecka na czas pomiaru rektalnego, bardzo rzadko mierzy się dzieciom temperaturę w tym miejscu.

Stan podgorączkowy? A może to już gorączka ? 

Temperatura ciała ludzkiego ma inną wartość, w zależności od miejsca, w którym będziemy prowadzić pomiar.
W dole pachowym i na tętnicy skroniowej,

  • optymalna wartość temperatury wynosi  36,6 ºC
  • w jamie ustnej i w uchu, będzie to 36,9 ºC
  • decydując się na pomiar w odbycie, prawidłową otrzymaną wartością będzie temperatura 37,1 ºC

Trzeba pamiętać, że dzieci reagują zmianą temperatury ciała, na różne bodźce.
Niektóre maluchy przy ząbkowaniu, dostają dość wysokiej gorączki, inne ząbkują bez zmian temperatury.
W okresie szczepień, dzieci także mogą gorączkować lub nie reagować wcale.
U każdego człowieka, temperatura ciała zmienia się w ciągu doby i po godzinie 18:00 zazwyczaj jest wyższa. 

Jaki termometr wybrać ?

W aptekach oraz sklepach medycznych, sprzedawane są termometry elektroniczne, dotykowe, bezdotykowe, paskowe, skanujące, w różnych kolorach i kształtach z zaskakującymi dodatkowymi funkcjami pomiaru.

Przed zakupem warto zastanowić się:

  • Dla kogo kupujemy termometr ? 
  • Jak często będziemy z niego korzystać ?
  • W którym miejscu na ciele, najłatwiej będzie przeprowadzić badanie ?
  • Czy zależy nam na funkcjach dodatkowych?
  • Czy przyda się opcja mierzenia temperatury kąpieli, kaszki, posiłku?
  • Może ważne będzie podświetlenie ekranu, wielkość wyświetlacza, alarm gorączki ?

Termometr bezdotykowy będzie dobrym wyborem, ale jeśli faktycznie nadal budzi to wątpliwości rodziców, należy przywołać największe zalety termometrów bezdotykowych. W zależności od modelu i firmy, mogą różnić się między sobą ilością dodatków. Scharakteryzujemy jeden z nich.

Vitammy Space - bezdotykowy termometr na podczerwień 

Bezdotykowy termometr Vitammy

Higiena na 1 miejscu

Bez dotykania ciała, ani innych obiektów. Dzięki tej opcji obniżamy ryzyko przenoszenia bakterii i minimalizujemy rozprzestrzenianie się choroby wśród współdomowników. 

Liczy się każda sekunda

Wynik pomiaru temperatury w 1 sekundę czyli natychmiast - od razu wiadomo,
jak wysoką gorączke ma dziecko. 

Błyskawicznie uzyskane informacje, pozwalają rodzicom na świadomą decyzję np. o podaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, zabraniu dziecka do lekarza lub niepodejmowaniu żadnego działania.  

A gdy robi się za gorąco ? Alarm ! 

Jest granica między stanem podgorączkowym, a gorączką. Stan podgorączkowy to temperatura do 37,9 ºC i świadczy o tym, że organizm reaguje na stan zapalny, broni się przed wirusami.

 

Gorączka to 38ºC i więcej, wtedy w termometrze Vitammy Space włącza się alarm gorączki i stanowi informacje dźwiękową, że temperatura ciała jest za wysoka. Dla uzupełnienia sygnału dźwiękowego, na ekranie LCD w termometrze wyświetlana jest jeszcze ikona smutnej buzi.

Temperaturę ma nie tylko ciało

Mierzenie temperatury ciała (czoło, głowa), to jedna z możliwości, którą daje Vitammy Space, termometru można używać  do sprawdzania temperatury kąpieli, a także upewniać się czy zupka, kaszka dla dziecka jest wystarczająco ciepła. Funkcja wielu punktów pomiaru bardzo ułatwia życie wielu młodym rodzicom, kiedyś należało mieć osobny termometr do kąpieli, osobny do ciała i zupełnie inny do sprawdzania temperatury pokarmu, a Vitammy Space łączy w sobie, kilka termometrów w jednej obudowie.

Wynik pozostaje w pamięci

Funkcja dla wielu rodziców oczywista i niezbędna, w urządzeniu takim jak termometr powinna być wbudowana pamięć, chociaż ostatniego pomiaru. W Vitammy Space, pamięć sięga, aż 10 ostatnich badań, może z niego korzystać cała rodzina i każdy ma możliwość zapamiętania własnego wyniku.

Serwis i gwarancja

Termometry bezdotykowe są zasilane bateriami i właśnie wymiana baterii powinna być jedyną ingerencją użytkownika w termometr. Pozostałe wątpliwości i ewentualne usterki należy bezwzględnie zgłaszać do serwisu, a w pierwszej kolejności kontaktować się telefonicznie z infolinią dystrybutora.

Gwarancja obejmuje różnego rodzaju uszkodzenia, Vitammy dołącza do każdego urządzenia kartę gwarancyjną na 2 lata. Nie trzeba się martwić naprawami ani posiadać wiedzy specjalistycznej, wystarczy zaufać serwisowi.

Instrukcja obsługi termometru 

Nie zaszkodzi wspomnieć, że na samym początku, w momencie zakupu urządzenia (nie tylko termometru ale każdego innego urządzenia) trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi. W instrukcji jest napisane, jak używać, jak nawigować np. termometrem. W instrukcji znajdujdą się również wszelkie normy i informacje jak NIE używać termometru, jakich błędów można się spodziewać oraz podstawowe wytyczne dotyczące np. resetu ustawień. Wszystko po to by ułatwić korzystanie z zakupionego sprzętu. 

Termometry bezdotykowe doskonale wpisują się w tempo dzisiejszego życia. Kiedy dzieci chorują, gorączkują, nie mamy czasu zastanawiać się nad interpretacją wyniku, liczeniu kresek na podziałce, musimy działać natychmiast ale do tego potrzebny jest natychmiastowy wynik. Połączenie wielu funkcji w jednym małym urządzeniu, objętym serwisem i gwarancją, jest doskonałym rozwiązaniem dla współczesnych rodziców, a jest to rozwiązanie, które daje pewność.  

 

 

 

 

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.