Zdrowe i białe zęby to nie tylko piękny uśmiech. Większość z nas traktuje higienę jamy ustnej jako codzienny element porannej i wieczornej toalety, tymczasem nieleczona lub zaniedbana próchnica to nie tylko ubytek w zębie a prawdziwe zagrożenie zdrowia i życia. Poprawne i systematyczne szczotkowanie zębów zabezpiecza organizm każdego z nas przed groźnymi chorobami.

Dlaczego próchnica to podstępna i bardzo groźna choroba XXI wieku ? 

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica jest chorobą występującą w Polsce najczęściej zarówno u dzieci jak i u dorosłych, można porównać ją do epidemii. Polacy lekceważą ją i uznają za coś powszechnego, kiedy boli ząb lub czują dyskomfort w trakcie jedzenia i picia, kierują się niespiesznie do stomatologa.

Zlekceważona i nieleczona próchnica, może doprowadzić do zatrucia całego organizmu a nawet śmierci. Wszelkie stany zapalne, zakażenia z jamy ustnej mogą błyskawicznie rozprzestrzenić się wraz z połykaną śliną i dotrzeć do naszych nerek, wątroby, płuc oraz innych organów.

 

Najgroźniejsze dla zdrowia naszego organizmu, są bakterie odpowiedzialne za zniszczenie struktur tkankowych zęba oraz patogeny, które odpowiadają za choroby przyzębia. Ponadto uznaje się, iż rozwój cukrzycy typu 2 jest powiązany z chorobami przyzębia.

9 cennych rad dla skutecznego zapobiegania próchnicy i profilaktyki zdrowia jamy ustnej

Rada 1 - systematyczność

Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie – rano zaraz po przebudzeniu i wieczorem przed snem (w trakcie snu dochodzi do namnażania bakterii w jamie ustnej).

Rada 2 - bardzo ważne poranki

Nie zwlekaj z poranny myciem zębów do śniadania, wraz  z jedzeniem połykasz groźne patogeny.

Rada 3 - systematyczne posiłki

Nie podjadaj między posiłkami.

Rada 4 - mniej cukru

Ogranicz  w swojej diecie cukry proste, słodycze – szczególnie żelki, gumy rozpuszczalne, cukierki krówki, mleko w tubce – z uwagi na ich konsystencję oklejają ząb, przez co dodatkowo narażasz swoją płytkę nazębną.

Rada 5 - szczoteczka soniczna czyści najdokładniej

Dobierz szczoteczkę soniczną do swoich indywidualnych potrzeb.

Rada 6 - zmieniaj końcówki do swojej szczoteczki sonicznej 

Zadbaj o higienę swojej szczoteczki do zębów, regularnie wymieniaj zużyte końcówki, najlepiej co 3 - 6 miesiący, dla absolutnej pewności można zmieniać je co miesiąc.

Rada 7 - dbaj o zęby i o dziąsła w takim samym stopniu

Nie zapominaj o codziennym  oczyszczaniu przestrzeni i kieszonek międzyzębowych  i nie bój się nitkowania zębów. Warto zaopatrzyć się także w irygator, urządzenie, które dodatkowo skutecznie oczyści zęba i dziąsła.

Rada 8 - korzystaj z różnych trybów pracy oferowanych przez szczoteczkę soniczną

Wybierz szczoteczkę soniczną z funkcjami delikatnego i bardziej intensywnego czyszczenia.

Rada 9 - profilaktyka na pierwszym miejscu

Raz na sześć miesięcy w ramach profilaktyki odwiedź stomatologa - jeśli pojawią się ubytki dentysta od razu może reagować.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.