Jesienią i zimą, kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać, rozpoczynamy sezon grzewczy. Czy wiesz, że wówczas twoje zdrowie i zdrowie twoich najbliższych jest ekstremalnie zagrożone? Jednym z czynników odpowiadających za częstsze infekcje w okresie jesienno - zimowym jest suche powietrze. Zarówno w domach, jak i w pracy oddychamy suchym, ogrzanym powietrzem. Bez względu na to, czy ogrzewanie pochodzi z piecyka, kaloryfera czy klimatyzacji, ogrzane powietrze jest przesuszone. Oddychając takim powietrzem doprowadzamy do wysychania błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Niesie to konsekwencje dla naszego zdrowia.

nawilżacz powietrza dla astmatyka i alergika

Czy to jakim powietrzem oddychamy, może wpływać na nasze zdrowie?

Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromne znaczenie dla naszego stanu zdrowia. Istotnym czynnikiem jest nie tylko poziom zanieczyszczeń ale i parametry takie jak: temperatura, wilgotność (najlepiej ok 40-60 %). Czym tak naprawdę jest wilgotność powietrza?Wilgotność powietrza określa procentowy udział cząsteczek wody zawieszonych w powietrzu, którym oddychamy. W sezonie grzewczym, w zamkniętych pomieszczeniach ilość wody w powietrzu drastycznie spada. To bezpośrednio przyczynia się do wysuszania błon śluzowych w drogach oddechowych. Sucha błona przewodu oddechowego nie może asymilować pochłaniać zanieczyszczeń oraz wirusów i bakterii. W konsekwencji prowadzi to spadku naturalnej bariery ochronnej organizmu. Wysuszona błona śluzowa jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowlaków. Musimy pamiętać, iż maluszki nie mają dobrze wykształconej naturalnej odporność. Wówczas dużo łatwiej o: katar, przeziębienie, grypę i inne schorzenia dróg oddechowych.

Przesuszone powietrze może przyczyniać się również do:

  • uporczywego bólu głowy
  • suchości oka
  • rozdrażnienia
  • zmęczenia
  • spadku koncentracji
  • bezsenności

Prawidłowa wilgotność powietrza

Procentowa zawartość wody w powietrzu jest zmienną, i wynika z kilku czynników.  Zgodnie z polską normą PN-78/B-03421, prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60 %. Przy takich wartościach nasz organizm czuje się najlepiej. To również najlepsze warunki dla naszych mebli, tkanin czy książek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż zawartość procentowa wody w powietrzu, jest determinowana przez temperaturę. Wraz ze wzrostem wartości temperatury wilgotności powinna wzrastać, nawet do 55%. W chłodnych pomieszczeniach, zalecana zawartość wody to 60- 65 %.

Jak zadbać o prawidłową wilgotność w naszym domu?

Jak podają raporty, w sezonie grzewczym wilgotność w naszych mieszkaniach czy biurach waha się w okolicach 30 %. To stanowczo za mało, by nasz organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Dlatego też warto sobie pomóc, decydując się na zakupu nawilżacza. Oczywiście mamy szereg domowych metod nawilżania powietrza od rozwieszania prania na suszarkach w pokoju, okładania kaloryferów mokrymi ręcznikami, kończąc na ustawianiu kolejnych doniczek z kwiatkami na oknie. Jednak metody te są mało skuteczne a czasem kłopotliwe. Bo czy rozstawiona suszarka z praniem przez cały sezon grzewczy, w pokoju naszego dziecka to idealne rozwiązanie?

Zakup nawilżacza konieczność czy fanaberia?

Nawilżacz powietrza jest prostym urządzeniem, które skutecznie i szybko przyczynia się do wzrostu wilgotności w wybranym pomieszczeniu. Podstawowy model nawilżacza składa się z pojemnika na wodę, filtra, dyszy wylotowej oraz układu zasilającego. Obecnie na rynku mamy dostęp do kilkunastu rodzajów nawilżaczy. Jak wybrać ten najlepszy?

Nawilżacze możemy podzielić na :

  • nawilżacze ceramiczne
  • nawilżacze parowe
  • nawilżacze jonizujące / ultradźwiękowe

7 powodów dlaczego warto wybrać Vittamy Mist?

Vitammy MIST nawilżacz powietrza

Vitammy Mist jest praktycznym i tanim rozwiązaniem dla naszego domu.

Dlaczego warto wybrać ten model?

1.Posiada duży zbiornik na wodę, co pozwala na długi czas pracy około 7 godzin

2.Zbiornik na wodę jest duży i łatwo się go myje. Ta cecha ma szczególne znaczenie, ponieważ w nieczyszczonym nawilżaczu mogą gromadzić się groźne grzyby i patogeny, które następnie będą trafiać wraz z emitowanym powietrzem do dróg oddechowych. Trzeba pamiętać by regularnie wymieniać wodę i czyścić zbiornik.

Uwaga! Czyszczenie nawilżacza można przeprowadzać wyłącznie po odłączeniu urządzenia od prądu. Producent zaleca by po usunięciu resztek wody, nalać około 2 litry roztworu wody z octem winnym (1:1) do pojemnika na wodę. Zakładamy pokrywę i pozostawiamy na 4 godziny. Następnie delikatnie potrząsamy urządzeniem przez kilka minut i usuwamy resztki kamienia za pomocą ściereczki.

3.Pojemnik na wodę, należy kilka razy wypłukać pod bieżącą wodą, tak samo trzeba postąpić z pokrywą, kanałem pary i urządzeniem grzewczym. Dokładnie osuszamy wszystkie części za pomocą delikatnej ściereczki. Nawilżacz emituje ciepłą parę co dodatkowo dezynfekuje powietrze z groźnych patogenów.

4.Zasięg pracy nawilżacza 8 – 30 m2, to czyni go idealnym sprzętem do pokoju dziecięcego i naszej sypialni.

5.Przy minimalnym poziomie wody urządzenie samoistnie się wyłącza, co zabezpiecza przed awarią

Vitammy Mist nie wymaga używania wody destylowanej czy przegotowanej, co znacznie redukuje koszty amortyzacji urządzenia i wpływa na wygodę i funkcjonalność. Ewentualne powstawania kamienia zależny od stopnia twardości wody.

6.Posiada specjalny zbiornik do olejków aromatycznych, odpowiednio dobrane olejki pozwalają :

- zrelaksować się
- ograniczają nieprzyjemne doznanie bólowe, bóle reumatyczne, bóle głowy
- poprawiają nastrój
- niwelują codzienny stres

7.Vitammy Mist spełnia wszystkie wymagania i przepisy Dyrektywy Europejskiej 2004/108/EC (kompatybilność elektromagnetyczna) i 2006/95/EC (bezpieczeństwo elektryczne), posiada dwuletnią gwarancję producenta.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.